menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
5 pound bag cost 3.50 what is unit rate
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
5 pound bag cost 3.50 what is unit rate
asked
Jan 13, 2017
220k
views
4
votes
5 pound bag cost 3.50 what is unit rate
Mathematics
high-school
Diogo Sgrillo
asked
by
Diogo Sgrillo
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
If the rate is $3.50 for a five-pound bag, then the unit rate is $0.70 per a pound bag.
SarangArd
answered
Jan 19, 2017
by
SarangArd
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org