menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Lance earned 4 times as much money mowing lawns in July as he did in June. He earned a total of $140 during June and July. How much money did Lance earn in June?
asked
Oct 9, 2015
122k
views
5
votes
Lance earned 4 times as much money mowing lawns in July as he did in June. He earned a total of $140 during June and July. How much money did Lance earn in June?
Mathematics
middle-school
Gerrit Beuze
asked
by
Gerrit Beuze
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
Lance earned $560 in June.
Joanna Lancaster
answered
Oct 10, 2015
by
Joanna Lancaster
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Anubhav C
answered
Oct 16, 2015
by
Anubhav C
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 10, 2018
58.1k
views
Lance earned 4 times as much money mowing lawns in July as he did in June. He earned a total of $140 during June and July. How much money did Lance earn in June?
Emanuel Moecklin
asked
May 10, 2018
by
Emanuel Moecklin
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
58.1k
views
asked
Dec 6, 2021
190k
views
Lance earned $27 for mowing 3 lawns. What is the rate earned per lawn mowed?
Jeroen Jacobs
asked
Dec 6, 2021
by
Jeroen Jacobs
7.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
190k
views
asked
Nov 11, 2021
775
views
Lance earned $27 for mowing 3 lawns. What is the unit rate per lawn mowed?
Llompalles
asked
Nov 11, 2021
by
Llompalles
7.9k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
775
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org