38.8k views
4 votes
A car of mass 900 kg drives around a circle with a centripetal acceleration of 2.1 m/s2. What is the centripetal force acting on the car?

User Noelicus
by
6.7k points

2 Answers

0 votes
Mass = 900kg, Acceleration = 2.1 m/s²

Force = ma

Force = 900 * 2.1 = 1890 N

User MrCatacroquer
by
7.5k points
4 votes

Answer:

The centripetal force acting on the car is 1890 N.

Step-by-step explanation:

Given that,

Mass of car = 900 kg

Centripetal acceleration = 2.1 m/s²

We need to calculate the centripetal force

Using formula of centripetal force


F_(c)=m(v^2)/(r)

F = centripetal force


(v^2)/(r) = centripetal acceleration

Put the value into the formula


F_(ac)=900*2.1


F_(ac)=1890\ N

Hence, The centripetal force acting on the car is 1890 N.

User AlwaysQuestioning
by
7.0k points