24.2k views
2 votes
What is the minimum number of moles of potassium permanganate that would be required to completely oxidize 1.0 moles of benzaldehyde?

User Pixlboy
by
7.3k points

1 Answer

3 votes
Mole ratio :

5 C₆HCHO + 2 KMnO + 6 H= 5 CHCOOH + 2 Mn²⁺ + 3 HO + 2 K

5 moles C₆H₆CHO ------------------ 2 moles KMnO₄
1.0 moles C₆H₆CHO ---------------- ( moles of KMnO₄ )

moles of KMnO₄ = 1.0 x 2 / 5

moles of KMnO₄ = 2 / 5

= 0.40 moles of KMnO4

hope this helps!


User Olle Kullberg
by
7.3k points