155k views
2 votes
What's the approximate area of a segment of a circle with a height 6 m and the length of the chord is 20 m? Round your answer to the nearest whole number.

2 Answers

0 votes
it would be C. 85.4 Lol your welcome
User Jason Keene
by
6.8k points
5 votes

Answer:

Area = 85.4 m^2

Step-by-step explanation:

Given data:

height h = 6 m

length l = 20 m

we know that chord length is given as


chord = 2 √( [ height x ( 2 x radius - height) ])


20 m= 2 √( [ 6 m x ( 2 x radius - 6 m ) ])

solviing for radius r we get

r = 11.33 m

we know that area of segment of circle is given as


Area =r^2 * arc cosine [ (r-h)/(r)] - (r-h) * √((2* r* h - h^2))

r - h = 11.33 - 6 = 5.33m


r^2 = 11.33^2 = 128.44 m^2

r -h = 11.33 - 6 = 68 m^2


Area = 128.44 * arc cosine [(5.33)/(11.33)] - 5.33 * √(2* 68 - 36 )

Area = 85.4 m^2

User Glynis
by
7.5k points