149k views
4 votes
Kyle sells used cars. He is paid $14/hour plus and 8% commission on sales. What dollar amount of car sales must Kyle make to earn $1200 in a 38-h work week?

User Zpr
by
7.1k points

1 Answer

1 vote
First we have to find how much Kyle earned taking to consideration only 38h at work
So 38*14$=532$
Now, to find commission bonus we have to 1200-532=668
Finally, we can find what dollar amount of car Kyle must sell.
We know that 668 is 8% of that number. We can use proportion and cross multiplying, so:
8% ----------- 668
100% --------x

x= (100*668)/(8)=8350$ - its the result.
User Stefan R
by
6.9k points