127k views
8 votes
Dexter paid $74.94 for 201/5 gallons of gas. What's the price of gas where Dexter filled up his vehicle?

User Tomsv
by
5.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.90 approx

Explanation:

Given data

Amount paid= $74.94

Amount of gallons= 201/5 gallons of gas

= 201/5

=40.2 gallons

let us find the unit cost per gallons

Unit cost per gallon is = 74.94/40.2

Unit cost per gallon=$1.86

The price of gas is $1.90 approx

User Phazei
by
5.4k points