Answer:
$1.90 approx
Explanation:
Given data
Amount paid= $74.94
Amount of gallons= 201/5 gallons of gas
= 201/5
=40.2 gallons
let us find the unit cost per gallons
Unit cost per gallon is = 74.94/40.2
Unit cost per gallon=$1.86
The price of gas is $1.90 approx