20.1k views
8 votes
You want to buy some noodles. There are 3 options; 1 a 6-ounce package cost 1.86, 2 a 14-ounce package cost 4.20, 3 a 26-ounce package cost 7.54. Which package is the best to buy?

1 Answer

1 vote

Answer: 3rd option

Explanation:

A 6-ounce package cost 1.86. The cost per ounce will be:

= 1.86 / 6

= 0.31

A 14-ounce package cost 4.20. The cost per ounce will be:

= 4.20 / 14

= 0.30

A 26-ounce package cost 7.54. The coat per ounce will be:

= 7.54 / 26

= 0.29

The best package to buy is the 3rd option since it's cheaper.

User Alexey  Pavlov
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.