117k views
0 votes
Robert has a monthly income of $1,650.00. His monthly mortgage payment is $675.00. What percentage of his income does Robert spend on his mortgage?

2 Answers

1 vote
40% of his income goes towards his mortgage.
User JimmyOnThePage
by
7.5k points
3 votes

Answer:

40.91% percentage of Robert income spend on his mortgage .

Explanation:

Formula


Percentage = (Part\ value* 100)/(Total\ value)

As given

Robert has a monthly income of $1650.00.

His monthly mortgage payment is $675.00.

Total value = $ 1650

Part value = $ 675

Put all values in the formula


Percentage = (675* 100)/(1650)


Percentage = (67500)/(1650)

Percentage = 40.91% (Approx)

Therefore the 40.91% percentage of Robert income spend on his mortgage .

User Daniel Marcotte
by
6.7k points