155k views
3 votes
A caterer charges $500 plus $30 per guest to cater a wedding. Walt and Traci don't want to spend more than $8000 on catering. Write and solve an inequality in terms of the number of guests, g, that can be invited.

User Keeer
by
7.9k points

1 Answer

1 vote
Number of guests = g

(500 + 30) * g <= 8000
530 * g <=8000
g <= (8000/530)
g <= 800/53
User Froston
by
6.9k points