111k views
0 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? (1 point) Choice A: 6 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 13 ounces of raisins for $3.59

User Stiv
by
7.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

the lowest price would be A because its 1.49

Explanation:

1.49/6 = 0.248 per oz

3.59/13 = 0.276 per oz

User John Dyer
by
8.2k points
7 votes
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz

lowest price is A. 6 oz for 1.49
User Max Wallace
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories