menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces in a box of store label cornflakes is $3.09 with 20 ounces find the unit price for each
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces in a box of store label cornflakes is $3.09 with 20 ounces find the unit price for each
asked
Dec 28, 2017
160k
views
0
votes
a box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces in a box of store label cornflakes is $3.09 with 20 ounces find the unit price for each
Mathematics
middle-school
Duanne
asked
by
Duanne
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
2.09/12 = 0.174...rounds to 17 cents per oz
3.09/20 = 0.154..rounds to 15 cents per oz
Dax Durax
answered
Jan 1, 2018
by
Dax Durax
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 19, 2016
132k
views
PLEASE HELP ME!!!! A box of National brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces. Find the unit price for each. Assuming both brands taste equally good,
Nmclean
asked
Aug 19, 2016
by
Nmclean
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
132k
views
asked
Sep 18, 2019
56.6k
views
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces. A) What is the unit price for each? B) Assuming both brands taste equally good, which
Ann Kilzer
asked
Sep 18, 2019
by
Ann Kilzer
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
56.6k
views
asked
May 28, 2021
173k
views
. A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces. If you have a 15% off coupon for the national brand, which is the better buy?
Dotnetster
asked
May 28, 2021
by
Dotnetster
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
173k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org