160k views
0 votes
a box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces in a box of store label cornflakes is $3.09 with 20 ounces find the unit price for each

User Duanne
by
8.1k points

1 Answer

6 votes
2.09/12 = 0.174...rounds to 17 cents per oz
3.09/20 = 0.154..rounds to 15 cents per oz
User Dax Durax
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories