229k views
1 vote
Jenna bought 7 pounds of apples for $8.75. What is the unit price per pound of apples

2 Answers

4 votes
the apples cost $1.25 per pound
User Soma
by
7.3k points
6 votes
the unit price is $1.25 per pound of apples

User Sergey Antopolskiy
by
7.9k points