193k views
2 votes
I paid $7.47 for 3 pounds of grapes. What is the cost of the grapes as a unit rate?

2 Answers

4 votes
The unit rate is the cost for 1 pound of grapes.

3 pounds of grapes cost $7.47

1 pound of grape will be: $7.47 / 3 = $2.49

The unit rate is : $2.49 /pound
User VpiTriumph
by
8.6k points
4 votes
$7.47/3= $2.49
$2.49 per pound
User Ilkka
by
8.6k points

No related questions found