50.4k views
4 votes
Rae earns $60 for playing music on Saturday nights at the local coffee house. She makes an average of $5.25 in tips per hour. Write the function of Rae's earnings, and solve for how much she would make after 4 hours.

User Csamleong
by
6.7k points

2 Answers

0 votes
f(x) = 5.25x + 60

after 4 hrs..
f(4) = 5.25(4) + 60
f(4) = 21 + 60
f(4) = 81.......Rae would make $81 after 4 hrs
User Vladimir Gordienko
by
6.0k points
3 votes

Answer: The function of Rae's earnings :
f(x)=60+5.25x

She would make $81 after 4 hours.

Explanation:

Let x be the number of hours Rae works.

Given : Rae earns $60 for playing music on Saturday nights at the local coffee house. She makes an average of $5.25 in tips per hour.

Then , the function of Rae's earnings will be :_


f(x)=60+5.25x

Now, for x = 4 hours , we get


f(4)=60+5.25(4)=81

Hence, she would make $81 after 4 hours.

User Natali
by
6.5k points