215k views
5 votes
the velocity of waves in a ripple tank of a particular depth of water is 20 centimeters per second, and standing waves are produced with nodes spaced 2.0 centimeters apart. what is the frequency of the wave generator?

2 Answers

5 votes

Answer:

5.0 is the answer

Step-by-step explanation:

User Henry Sou
by
6.5k points
4 votes
Velocity, v = 20 cm/s

If the nodes are space 2.0 cm, the distance between two nodes is half a wavelength.

λ / 2 = 2

λ = 2*2 = 4 λ = 4 cm.

v = fλ

f = v/λ = 20 cm/s / 4cm = 5 s⁻¹

Frequency = 5 Hz
User Jules
by
8.2k points