215k views
7 votes
A 9-pound box of strawberries costs $48.96. What is the price per ounce?

User Alex Grs
by
6.5k points

2 Answers

12 votes

Answer:

so what your gonna do is 48.96 divided by 9 which is 5.44

Explanation:

User Michael Ridgway
by
7.7k points
9 votes

Answer:

1 pound equals 16 ounces. So the pounds per ounce equals:

$4.00/16 ounces

Divide top and bottom by 16, we get:

$0.25 per ounce

User PakitoV
by
7.1k points