menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
if 31/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost? a. $.56 b. $.18 c. $.66 d. $1.76
asked
Jul 23, 2017
5.4k
views
2
votes
if 31/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost? a. $.56 b. $.18 c. $.66 d. $1.76
Mathematics
high-school
Chef Flambe
asked
by
Chef Flambe
6.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
3 1/2 = 7/2
so than 7/2 pounds cost 1,96
than 1 pound cost x
-----------------------------------------
x = 1*1,96/(7/2) = (1,96 *2)/7 = 3,92 /7 = 0,56 so will cost $,56 so choice a. is right sure
Ehsan Jelodar
answered
Jul 27, 2017
by
Ehsan Jelodar
6.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.7m
questions
10.3m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org