menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The function for the cost of materials to make a muffin is f(x) = Three fourths x + 3, where x is the number of muffins. The function for the selling price of those muffins is g…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The function for the cost of materials to make a muffin is f(x) = Three fourths x + 3, where x is the number of muffins. The function for the selling price of those muffins is g…
asked
Dec 16, 2017
226k
views
5
votes
The function for the cost of materials to make a muffin is f(x) = Three fourths x + 3, where x is the number of muffins. The function for the selling price of those muffins is g(f(x)), where g(x) = 3x + 4. Find the selling price of 20 muffins.
Mathematics
high-school
TarasB
asked
by
TarasB
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
We are given with two functions: f(x) = 3/4 x + 3 and g(x) = 3x + 4. The selling price is g(f(x)). Hence this is equal to 3(3/4x +3) + 4. This is equivalent to 9/4 x + 9 +4 or 9/4 x + 13. Substituting 20, the selling price is 59 units. The answer is 59 units or curriencies
Joshua Taylor
answered
Dec 22, 2017
by
Joshua Taylor
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 9, 2024
12.7k
views
I need help with this A bakery makes cylindrical mini muffins that measure 2 inches in diameter and 1 and three fourths inches in height. If each mini muffin is completely wrapped in paper, then at least
Shiroko
asked
Jun 9, 2024
by
Shiroko
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
12.7k
views
asked
Jul 9, 2017
47.9k
views
The function for the cost of materials to make a muffin is f(x) = Three fourths x + 3, where x is the number of muffins. The function for the selling price of those muffins is g(f(x)), where g(x) = 3x
Elvis Teles
asked
Jul 9, 2017
by
Elvis Teles
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
47.9k
views
asked
Mar 27, 2017
86.0k
views
Draw a diagram to represent the problem. Then solve. Leah has 3 muffins. She cuts the each muffin into fourths. How many 1/4 muffin pieces does she have?
SanBez
asked
Mar 27, 2017
by
SanBez
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
86.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org