179k views
8 votes
A store sells 4 pounds of apples for $7. Another store sells 3 pounds of apples

for $5.40. Which is the better buy?

User Netmikey
by
8.9k points

2 Answers

13 votes
Store A comes out to $1.75/lbs while store B is $1.80/lb, go with the first one
User Jos Woolley
by
8.3k points
13 votes

Answer:

Store A you get more apples for a cheaper price

Explanation:

Store A:

7/4 = $1.75 per pound

Store B:

5.40/3= $1.80 per pound

User Spas
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories