menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 5 gallon can of motor oil costs $28.00. What is the cost of 1 quart of the oil?
asked
Oct 4, 2017
177k
views
5
votes
A 5 gallon can of motor oil costs $28.00. What is the cost of 1 quart of the oil?
Mathematics
middle-school
Tomgerhardt
asked
by
Tomgerhardt
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
There are 4 quarts in a gallon. 4 times 5 is 20 and 28 divided by 20 is 1.4. So the cost of one quart of the oil is $1.40
Brannerchinese
answered
Oct 5, 2017
by
Brannerchinese
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Okay so 1gallon = 4 quarts. $28.00÷5= $5.6 per gallon. Then since it there is 4 quarters in a gallon so divide $5.6 by 4. $5.6÷4= $1.4. So one quart of oil is $1.4.
Dhable
answered
Oct 9, 2017
by
Dhable
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org