Answer:
The approximate measure of angle is 16.67°.
Explanation:
Given,
Triangle ABC in which,
Side a = 8 cm, ( side BC )
Side c = 16 cm ( side AB ),
Also, m∠C = 35°,
By the law of sine,
By substituting the values,
7.8m questions
10.5m answers