12.2k views
5 votes
How much heat energy is produced by 0.5 Wh of electrical energy? A. 2.6 Btu B. 0.15 Btu C. 1.7 Btu D. 0.4 Btu

2 Answers

2 votes
Option C 1.7 Btu

1 watt = 3.41214 Btu/h

1watt * 1h = 3.41214 Btu/h * h

1 = 3.41214 Btu/ (watt*h)/

0.5 watt * h = 0.5 watt*h * 3.41214 Btu/(watt*h) = 1.706 Btu
User Mperrin
by
6.8k points
4 votes

Answer;

1.7 Btu

Explanation and solution;

-Energy is a measure of how much fuel is contained within something, or used by something over a specific period of time.

-The kilowatt hour (kWh) is a unit of energy. The Calorie is a unit of energy. And the joule (J) is a unit of energy. BTU, the watt hour (Wh), and therm are also other units of energy.

Solution;

1 Watt = 3.41214 Btu/h,

1watt*hr = 3.41214 Btu,

0.5 Wh =3.41214/2Btu,

Therefore; 0.5 Wh =1.7 Btu.

User Brian Bruman
by
7.2k points