155k views
4 votes
Leota is having some friends over and is buying some drinks. She buys a 10 pack of canned soda for $3.00.

What is the unit rate for the soda in = $/can?
plz help!!!

1 Answer

1 vote
30 cents per can if there is 10 cans for $3
User Xinyi
by
7.6k points