Answer: Probability that Nathan is not allergic to penicillin and the test predicts it is 24.5%.
Explanation:
Since we have given that
Probability that Nathan having the same allergy that his father and paternal grandfather are prone to =75%
Probability that the test is accurate = 98%
We need to find that Nathan is not allergic to penicillin and the test predicts it.
So, probability that Nathan is not allergic = 100-75=25%
So, we will use "P(A∩B)=P(A)×P(B)"
here, A be the event that Nathan is not having allergy and B be the event that the test predicts it.
We are using the above formula because event A and B are independent events.
so, it becomes,

Hence, probability that Nathan is not allergic to penicillin and the test predicts it is 24.5%.