210k views
0 votes
A 3-pound bag of apples costs $5.25. what is the unit price of a pound of apples?

2 Answers

4 votes

Answer:

$1.75 per pound

10 pounds of apples

y = 1.75x

Step-by-step explanation:

A 3-pound bag of apples costs $5.25. what is the unit price of a pound of apples?-example-1
User Cristiano Sousa
by
7.7k points
2 votes
5.25/3= 1.75
The unit price for a pound of apples is $1.75
User Ashad
by
6.7k points