77.4k views
1 vote
Given the following information, determine if one of the brands is a better buy. Brand A: 14 ounces for $44.66 Brand B: 20 ounces for $63.80 A. Both brands cost the same per ounce. B. Brand A is the better buy. C. Brand B is the better buy. D. There is not enough information provided to determine the better buy.

User PBeezy
by
7.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

A. Both brands cost the same per ounce.

Explanation:

User Kendaleiv
by
8.4k points
4 votes
From the information provided, we are to determine which is a better buy between Brand A (14 ounces for $44.66) and Brand B (20 ounces for $63.80). The simplest way to compare them will be to observe their prices per ounce. In this case, we have Brand A: 44.66/14 = $3.19 per ounce Brand B: 63.80/20 = $3.19 per ounce From this, we can say that both brands actually cost the same amount. Therefore, the answer would be A.
User Michael Marr
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories