menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
You spend $3.40 for a 20 ounce box of cereal what is the rate per ounce
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
You spend $3.40 for a 20 ounce box of cereal what is the rate per ounce
asked
Aug 15, 2017
68.0k
views
0
votes
You spend $3.40 for a 20 ounce box of cereal what is the rate per ounce
Mathematics
middle-school
Alex Botev
asked
by
Alex Botev
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
3.4/20 divided by 20/20 =.17 The cost per ounce is 17¢
S G
answered
Aug 18, 2017
by
S G
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org