CO₂ = 12 + 2*16 = 44 g/mol
1 mole of CO₂ contain an Avogadro number of molecules of CO₂
44g of CO₂ contain 6.02 * 10²³ molecules of CO₂
17.63g of CO₂ will contain:
17.63 * 6.02 * 10²³ /44
≈ 2.412 * 10²³ molecules of CO₂
Note: 1 molecule of CO₂ has 2 atoms of O
2.412 * 10²³ molecules of CO₂ will have 2.412 * 10²³ * 2 = 4.824 * 10²³ atoms of O.
4.824 * 10²³ atoms of O.