115k views
1 vote
A mixer-grinder has an efficiency of 65 percent. If the output work is 50 joules, what is the amount of input work required?

2 Answers

3 votes

Answer:

plato

Step-by-step explanation:

D.

77 joules

User Javid
by
6.7k points
3 votes
We are to look for the input work that would yield 50 J when it is only at 65% efficiency. To show this mathematically: Input work x (65/100) = 50 J. So to find the input work, we are to divide 50 J by (65/100). This is shown below:

Input work = 50 / (65/100) = 76.92 J

Therefore, the input work needed is 76.92 J.
User Eandersson
by
7.0k points