The density of blood as given in question = 1050 kg/m^3
Now
1 kg = 1000 gm
So
1050 kg = 1000 * 1050 gm
= 1050000 gm.
1 m = 100 cm
Then
1 m^3 = (100)^3 cubic cm
= 1000000 cubic cm
Then
1050 kg/m^3 = 1050000/1000000 gm/cm^3
= 1.05 gm/cm^3
I hope the answer comes to your help.