173k views
1 vote
How much would $200 invested at 6% interest compounded annually be worth after 5 years? Round your answer to the nearest cent.

2 Answers

5 votes
A=
p(1+r/100)^(t)
A=200(1+0.06
)^(5)
A=267.65

User Simon Price
by
7.1k points
2 votes
To determine the future worth (F) of money invested at present with interest (i) that is compounded annually, the formula is,

F = P x (1 + i)^n

where P is the present value of money. Substituting the known values,

F = ($200) x (1 + 0.06)^5 = $267.645

Thus, the future worth of money is approximately $267.65.
User Umesh Yadav
by
7.0k points