menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Nadia bought 4.3 pounds of ham on tuesday and 1.7 pounds of ham on wednesday.she spent a total of 41.94.what was the price of ham per pound
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Nadia bought 4.3 pounds of ham on tuesday and 1.7 pounds of ham on wednesday.she spent a total of 41.94.what was the price of ham per pound
asked
Jan 28, 2017
175k
views
3
votes
nadia bought 4.3 pounds of ham on tuesday and 1.7 pounds of ham on wednesday.she spent a total of 41.94.what was the price of ham per pound
Mathematics
high-school
Nixkuroi
asked
by
Nixkuroi
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
$6.99 per pound. Because when you add up the total pounds she bought you have to divide it by the total amount of money spent to find the unit rate. So 4.3+1.7=6 and 41.96÷6=6.99
Arun Raja
answered
Feb 2, 2017
by
Arun Raja
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 27, 2017
53.2k
views
Nadia bought 4.3 pounds of ham on Tuesday and 1.7 pounds of ham on Wednesday. She spent a total of $41.94. What was the price of the ham per pound?
Rakesh G R
asked
May 27, 2017
by
Rakesh G R
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
53.2k
views
asked
Apr 12, 2015
120k
views
Please help will give 30 points Nadia bought 4.3 pounds of ham on Tuesday and 1.7 pounds of ham on Wednesday. She spent a total of $41.94. What was the price of the ham per pound? $5.74 $6.99 $9.36 $16.
Pravin W
asked
Apr 12, 2015
by
Pravin W
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
120k
views
asked
Feb 10, 2017
213k
views
Nadia bought 4.3 pounds of ham on Tuesday and 1.7 pounds of ham on Wednesday. She spent a total of $41.94. What was the price of the ham per pound?
Sylwit
asked
Feb 10, 2017
by
Sylwit
8.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
213k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org