151k views
2 votes
Mr. Berriman bought 8 packages of dry erase markers m and 4 whiteboard erasers w for $72. Mr. Williams bought 12 of the same packages of dry erase markers m and 2 of the same whiteboard erasers w for $98. Based on this information, what is the cost of one package of dry erase markers?

A. $2.50
B. $7.75
C. $7.25
D. $7.50

2 Answers

4 votes

Answer:

B. $7.75 is the cost of one package of dry erase markers

:)

User Bhaskara Arani
by
7.9k points
3 votes
e=eraser pr m=marker pr 4e+8m=72 2e+12m=98 solving you'll get m=7.75 e=2.5 answer is B
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories