196k views
1 vote
The angle of elevation from the bottom of a scenic gondola ride to the top of a mountain is 26. If the vertical distance from the bottom to the top the mountain is 725 feet and the gondola moves at a speed of 180 feet per minute how long does the ride last?

User Ny
by
7.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

1654 feet

Explanation:

This is the answer

User Helloflash
by
6.9k points
4 votes
x - length of the ride
x = 725 : sin 26° = 725 : 0.4384
x = 1653.74 feet
v = 180 feet/min
t = x/v = 1653.74 feet :180 feet/ min = 9.3 min
Answer : The ride last 9 minutes and 18 seconds.
User Rasmus
by
7.0k points