180k views
2 votes
A car traveling at 98 km/h comes to a stop in 15 s. What is the car's acceleration in km/h/s?

2 Answers

3 votes
Car's acceleration is 6.53 km/h/s
User Josh Earl
by
7.7k points
4 votes

Answer:

Acceleration of the car is 6.53 km/h/s

Step-by-step explanation:

It is given that,

Initial velocity of the car is, u = 98 km/h

Finally it is coming to rest so v = 0

Time taken to stop, t = 15 s

We have to find the acceleration of the car. It is given by the ratio of change in velocity and time taken.


a=(dv)/(dt)


a=(98\ km/h-0)/(15\ s)

a = 6.53 km/h/s

Hence, the acceleration of the car is 6.53 km/h/s

User Jesse Weigert
by
6.3k points