Answer:
Acceleration of the car is 6.53 km/h/s
Step-by-step explanation:
It is given that,
Initial velocity of the car is, u = 98 km/h
Finally it is coming to rest so v = 0
Time taken to stop, t = 15 s
We have to find the acceleration of the car. It is given by the ratio of change in velocity and time taken.


a = 6.53 km/h/s
Hence, the acceleration of the car is 6.53 km/h/s