Answer:
Circumference of circle when radius is 10 cm is 62.8 cm.
Explanation:
Given:
Formula for Circumference of the circle = 2πr
where, r is the radius of the circle.
To find: Circumference of circle when radius of circle is 10 cm.
Radius of circle ,r = 10 cm
We use value of π = 3.14
So, Circumference of circle = 2 × 3.14 × 10
= 6.28 × 10
= 62.8 cm
Therefore, Circumference of circle when radius is 10 cm is 62.8 cm.