6.7k views
1 vote
A jet moving at constant speed traveled 6,600 km in 3 hours. What was the speed of the jet?

User BobD
by
6.6k points

2 Answers

5 votes
speed=distance ÷ time
speed=6600 ÷3
speed=2200km/h
User Albin Sunnanbo
by
7.9k points
7 votes

Answer:

The speed of the jet is
2,200(km)/(h)

Explanation:

The speed traveled by the jet can be found using the relationship between distance and time. Because the problem gives the values for distance and time, they must be replaced in the equation and in this way the requested speed will be found.

1. Write the general equation for the speed:


Speed=(Distance)/(Time)

2. Replace the values of distance and time on the general equation for the speed and make the mathematical operations:


Speed=(6,600km)/(3hours)


Speed=2,200(km)/(h)

Therefore the speed of the jet is
2,200(km)/(h)

User WhiteleyJ
by
7.2k points