807 views
3 votes
What is the molarity of a solution with a volume of 974 mL containing 17 g of CuSO4

?
A. 0.109M CuSO4
B. 9.66M CuSO4
C. 2.79M CuSO4
D. 0.0001M CuSO

User Ninjalj
by
6.8k points

2 Answers

7 votes

There are a number of ways to express concentration of a solution. This includes molarity. Molarity is expressed as the number of moles of solute per volume of the solution. The concentration of the solution is calculated as follows:

Molarity = 17 g (1 mol / 159.61 g) / 974 mL (1 L / 1000 mL)

Molarity = 0.109 M

User One Two Three
by
7.1k points
1 vote

Answer : The correct option is, (A) 0.109 M
CuSO_4

Solution : Given,

Mass of
CuSO_4 = 17 g

volume of solution = 974 ml

Molar mass of
CuSO_4 = 159.609 g/mole

Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of solution.

Formula used :


Molarity=(w* 1000)/(M* V_s)

where,

w = mass of
CuSO_4 (solute)

M = molar mass of
CuSO_4


V_s = volume of solution in liter

Now put all the given values in the above formula, we get the molarity of solution.


Molarity=((17g)* 1000)/((159.609g/mole)* (974ml))=0.109mole/L=0.109M

Therefore, the molarity of the solution is, 0.109 M

User MMG
by
6.6k points