39.6k views
3 votes
In 1 kilogram of pure water, the mass of hydrogen atoms is approximately 112 grams, or 0.112 kilograms. What is the energy equivalent of this mass in joules?

User Bobz
by
6.9k points

2 Answers

2 votes

Answer:


1.008* 10^(16) Joules is the energy equivalent of this .

Step-by-step explanation:

Mass of hydrogen atoms in 1 kg of water = 112 g= 0.112 kg

Mass and energy related together and that expression was given by the famous scientist named Albert Einstein:


E=mc^2

E = Energy related to mass m

c = Speed of the light

m = 0.112 kg , c =
3* 10^8 m/s


E=0.112 kg* (3* 10^8)^2=1.008* 10^(16) J


1.008* 10^(16) Joules is the energy equivalent of this .

User Matt Humphrey
by
7.6k points
3 votes

Using Einstein’s famous equation, E = mc^2

Given mass, m = 0.112 kg and knowing c = 3.0 x 10^8 m/s, energy E can be determined

E = (0.112 kg)(3.0 x 10^8 m/s)^2

= 1.008 x 10^16 J

Hope this helps

User Kaid
by
7.5k points