155k views
5 votes
80% of 6-graders and 20% of 5-graders went on a field trip. If there are 20 6-graders and 80 5-graders, what percent of students went on this field trip?

User Faheemkodi
by
7.4k points

2 Answers

3 votes
16 6th graders went on the field trip and 16 5th graders went on the field trip so that makes 32 students all together which means 32% of the students went on the field trip

User Kaa
by
7.7k points
4 votes

Answer:

32% of students went on this field trip.

Explanation:

Given : 80% of 6-graders and 20% of 5-graders went on a field trip. If there are 20 6-graders and 80 5-graders.

To find : What percent of students went on this field trip?

Solution :

Let A be the 6-graders students.

B be the 5-graders students.

We have given, A=20 and B = 60

According to question,

80% of 6-graders going on trip

i.e.
=(80)/(100)* A


=(80)/(100)* 20


=16

20% of 5-graders going on trip

i.e.
(20)/(100)* B


=(20)/(100)* 80


=16

Total number of students going on the field trip is


T=((80)/(100)* A+(20)/(100)* B)/(20+80)


T=(16+16)/(100)


T=(32)/(100)

32 students out of 100 students.

Into percentage,


T\%=(32)/(100)* 100=32\%

Therefore, 32% of students went on this field trip.

User Milde
by
6.8k points