127k views
5 votes
Rashida was paid $720 for 30 hours of work.

How much would she be paid for 40 hours of work?

A.
$750

B.
$760

C.
$960

D.
$2880

User Stanley Ko
by
6.7k points

2 Answers

3 votes
The awnser is c becuze 1 your she makes $24 and in 10 hours she makes $240 so 240+720=960
User Stallion
by
6.8k points
4 votes

Answer:

Hence, Rashida will be paid $960 for 40 hour work.

Explanation:

Rashida was paid $720 for 30 hours of work.

that means the amount she is being paid fro 1 hour of work is:


(720)/(30)=$24

Hence she is paid $24 for 1 hour work.

Now we have to find how much amount she is being paid for 40 hour of work:

Amount paid for 1 hour=$24

Amount paid for 40 hour=$ (24×40)=$960.

Hence, Rashida will be paid $960 for 40 hour work.

User Jackmott
by
6.8k points