3.2k views
10 votes
Apples are $1.99per pound you need 3 1/4 pound to make apple crisp how much will you spend on apples in total

User Darren Guy
by
4.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

1.99/1 pound = x/3.25 pound (3 1/4 =3.25)

Cross multiply

X=(1.99)(3.25)=$6.47

Explanation:

User Soju
by
4.8k points