53.3k views
5 votes
N2 + 3H2 mc033-1.jpg 2NH3 What is the percent yield of NH3 if the reaction of 26.3 g of H2 produces 79.0 g of NH3?

2 Answers

6 votes

Answer:

53.4 percent yield, the fourth option

Step-by-step explanation:

User Codmitu
by
7.6k points
7 votes

The balanced chemical reaction is:

N2 + 3H2 = 2NH3

We are given the amount of H2 being reacted. This will be our starting point.

26.3 g H2 (1 mol H2 / 2.02 g H2) 2 mol O2/3 mol H2) ( 17.04 g NH3 / 1mol NH3) = 147.90 g O2

Percent yield = actual yield / theoretical yield x 100

Percent yield = 79.0 g / 147.90 g x 100

Percent yield = 53.4%

User Toadjaune
by
7.7k points