105k views
4 votes
A gas of 190 mL at a pressure of 74 atm can be expected to change its pressure when its volume changes to 30.0 mL. Express its new pressure in units of atmospheres.

User Ava
by
7.0k points

2 Answers

3 votes

Answer: The new pressure of the gas is 467 atm.

Step-by-step explanation:

To calculate the new pressure, we use the equation given by Boyle's law. This law states that pressure is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature.

The equation given by this law is:


P_1V_1=P_2V_2

where,


P_1\text{ and }V_1 are initial pressure and volume.


P_2\text{ and }V_2 are final pressure and volume.

We are given:


P_1=74atm\\V_1=190mL\\P_2=?atm\\V_2=30.0mL

Putting values in above equation, we get:


74atm* 190mL=P_2* 30.0mL\\\\P_2=(74* 190)/(30.0)=467atm

Hence, the new pressure of the gas is 467 atm.

User CHawk
by
7.0k points
4 votes

Answer : The new pressure of the gas will be, 468.66 atm

Explanation :

Boyle's Law : This law states that pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.


P\propto (1)/(V) (At constant temperature and number of moles)

or,


P_1V_1=P_2V_2

where,


P_1 = initial pressure of the gas = 74 atm


P_2 = final pressure of the gas = ?


V_1 = initial volume of the gas = 190 ml


V_2 = final volume of the gas = 30 ml

Now we put all the given values in the above formula, we get the final or new pressure of the gas.


74atm* 190ml=P_2* 30ml


P_2=468.66atm

Therefore, the new pressure of the gas will be, 468.66 atm

User Vindhya G
by
7.0k points