58.6k views
5 votes
A cyclist maintains a constant velocity of +7.0 m/s. At time t=0.0 s, the cyclist is +150 m from point A.The cyclist is moving away from point A. What is the cyclist’s position from point A at 45.0 s?

2 Answers

0 votes

Answer:

315 m

Step-by-step explanation:

User Hito
by
7.1k points
2 votes
initial gap between point A and cyclist is 150m
distance travelled at constant velocity of 7m/s for 45 sec is
D=v*t
D=distance
v=velocity
t=time
Therefore; distance travelled is 315m
total gap is distance travelled + initial gap=150+315=465m

the cyclist’s position from point A at 45s is 465m
User Kirti Zare
by
7.2k points