113k views
2 votes
Nastasha has a gross income of $66,429. She can make adjustments of $14,490 for business losses, $3,584 for business expenses, and $4,813 for contributions to her retirement plan. What is Nastasha’s adjusted gross income?

a.
$109,971
b.
$22,887
c.
$72,522
d.
$43,542

User Shylajhaa
by
6.6k points

2 Answers

0 votes

the answer would be D because

66,429-14,490=51939

51,939-3,584=48,355

48,355-4,813=43,542

hope i helped

User Alfallouji
by
7.9k points
2 votes
Initial gross income = 66429

business losses = 14490
business expenses = 3584
retirement plan = 4813

Adjusted gross income
66429 - (14490+3584+4813)
66429 - 22887
43542

Therefore the answer d is correct
User Qutron
by
6.3k points