77.7k views
4 votes
The cost of living last year went up 7%. Fortunately, Alice Swanson got a 7% raise in her salary from last year. This year she's earning $42,805. How much did she make last year?

User Lballes
by
6.6k points

2 Answers

4 votes
100% - 42,805$ - her salary now.
7% - ? $ - her raise.
Decide by proportion:
1)
(42,805*7)/(100)=2,99635$ - 7% of raise.
2) 42,805-2,99635=39,80865$ - she did make last year.
Reply: 39,80865$ she did make last year.
User Ahe
by
7.2k points
2 votes
Let x represent the money she earned last year.

42805=x+.07x\\ 42805=1.07x\\ (42805)/(1.07) = (1.07x)/(1.07) \\40,004.67=x
User Donotalo
by
6.4k points