151k views
4 votes
A 10-oz bottle of ketchup costs $1.59. If the unit rate stays the same, how much should a 16-oz bottle cost?

1 Answer

7 votes
It's $2.54, you take the price of the 10 oz bottle and divide it by 10 to find how much 1 oz costs then multiply that number by 16 to get the answer.
User Keith Otto
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories